V dnešnej dobe, kedy sa neustále zvyšuje počet agresívnych baktérií a zmutovaných vírusov, rovnako ako rezistencia na základné druhy antibiotík, ktoré v minulosti pomáhali ľudstvu prežiť, je návrat k prirodzenému posilňovaniu obranyschopnosti organizmu absolútne zásadný pre zdravie každého človeka.
Nie sme teda stále viac chorí, ale stále menej odolní. Prečo niektorých z nás "porazí" každá viróza, ktorá sa mihne okolo, zatiaľ čo iní bez problému zvládnu chrípkové epidémie, ktoré vyradia polovicu mesta z prevádzky?
V prvom rade je to určite záležitosť výživy a miery stresu a ďalej spôsob, akým sme doteraz na ataky viróz reagovali. Ak sme zvyknutí signály svojho tela ignorovať, nedopriať si odpočinku a radšej nasadiť antibiotiká, pretože bez nás by to v práci nešlo, nemôžeme sa čudovať, že ataky sú rok od roku horšie a my sme čoraz menej odolnejší.
Našťastie existuje nielen veľmi účinný, ale aj veľmi príjemný spôsob, ako svojmu telu pomôcť v obrane proti akútnym virózam a zároveň posilňovať našu prirodzenú obranyschopnosť. Tento príjemný spôsob starostlivosti o vlastné zdravie sa nazýva aromaterapia.
Aromaterapia je druh prírodnej medicíny, ktorý využíva liečebné účinky vonných éterických (alebo inak povedané esenciálnych) olejov. Éterické oleje sú koncentrované, vysoko účinné rastlinné výťažky, ktoré obsahujú to najlepšie a najúčinnejšie, čo rastlina má. Sú jej esenciou, ochranou a tiež jej lekárňou. Chemicky vzaté sú to veľmi zložité zlúčeniny obsahujúce bežne na stovku rozličných prvkov. Ich účinky využíva hojne farmaceutický a potravinársky priemysel, aj keď dnes sú v týchto odboroch využívané skôr syntetické napodobeniny.
Dôležité sú účinky jednotlivých éterických olejov, ktoré pôsobia na dvoch úrovniach. Na fyzickej úrovni likvidujú oleje choroboplodné zárodky, pretože väčšina z nich má silné antiseptické, antibakteriálne a antimykotické (protiplesňové) účinky, zatiaľ čo špecifické účinky každého oleja potom smerujú k jednotlivým orgánovým celkom, ktorých funkcie pomáhajú harmonizovať. Narozdiel od použitia moderných chemických medikamentov, éterické oleje nemajú žiadne nepríjemné vedľajšie účinky a - čo je pre nás dôležité - posilňujú prirodzenú imunitu organizmu. Telo je schopné éterické oleje prirodzeným spôsobom z organizmu vylúčiť, čo trvá u zdravého človeka tri až šesť hodín. Vo svete napríklad prebieha rozsiahly výskum tea tree, domorodej austrálskej rastliny, ktorej éterický olej je stonásobne účinnejší ako kyselina karbolová, a napriek tomu nie je pre ľudí jedovatý! Niektorými odborníkmi je dnes považovaný za antibiotikum budúcnosti.
Druhou úrovňou pôsobenia olejov je ich schopnosť ovplyvňovať svojou vôňou náš psychický stav a momentálnu náladu. Pri inhalácii prenikajú oleje čuchovým nervom priamo do limbického centra v mozgu a môžeme s ich pomocou výrazne zlepšiť osobnú pohodu. Ak súhlasíme s všeobecne prijímaným faktom, že 90% všetkých ochorení je psychosomatického pôvodu, okamžite je jasné, aké obrovské možnosti nám používanie éterických olejov odkrýva.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že je veľmi dôležité používať k aromaterapii oleje, ktoré sú čisto prírodné, bez syntetických súčasťí a pokiaľ možno nijako neupravované. Je vhodné vybrať si na slovenskom trhu renomovanú značku, ktorá má dostatočné skúsenosti a znalosti v používaní éterických olejov. Môžeme si zakúpiť éterické oleje a začať ich používať podľa návodu na inhalácie priamo z fľaštičky, z aromalampy či difúzora, ku kúpeľom či masážam alebo začať používať priamo výrobky aromaterapeutickej kozmetiky, ktoré éterické oleje v účinnej koncentrácii obsahujú.
V období rôznych ochorení dýchacích či močových ciest nám pomôže v prevencii i liečbe prírodný eukalyptový olej (Eukalyptus globulus alebo radiata), pre svoje silné protivírusové pôsobenie je vhodné ho dopĺňať či striedať s éterickým olejom z ravintsary (Cinnamomum camphora). Výborné antiseptikum je tiež citrón (Citrus limon) alebo borovica(Pinus sylvestris či pinaster). Môžete si tiež zaobstarať Domácu lekárničku s piatimi éterickými olejmi, ktoré majú najširšie účinky v oblasti domácej liečby i prevencie, s podrobným návodom na ich použitie.
Domáca lekárnička obsahuje eukalyptus, citrón, tea tree, levanduľu a mätu. Eukalyptový a citrónový éterický olej sú vhodné k preventívnemu použitiu v osviežovačoch vzduchu. Ničia choroboplodné zárodky v ovzduší a pomáhajú likvidovať infekcie v ich zárodku.
Z účinných aromaterapeutických preparátov je obľúbený Jemný nosný olej alebo Nosný gél Forte so zmesou špecifických éterických olejov na ošetrenie boľavej sliznice okolo ústia nosa a zlepšenie dýchania, alebo Eukalyptový balzam na potieranie hrudníka pri kašli a zahlienení priedušiek. Veľmi príjemným a ľahko použiteľným terapeutikom pre jesenné a zimné obdobie sú kúpeľové oleje. Stačí jedna polievková lyžica na vaňu teplej vody a naše telo môže využiť všetky účinné látky, ktoré pri kúpeli inhalujeme a ktoré zároveň prenikajú našou pokožkou do krvného obehu. Na posilnenie organizmu a prevenciu ochorenia sú vhodné napríklad Kúpeľový olej borovicový alebo hydrofilný olej s tea tree.
Aromaterapia je výborným pomocníkom nielen v boji proti akútnym problémom a v prevencii, ale jej preventívne účinky sa kumulujú. To je pripisované práve ich schopnosti posilňovať našu prirodzenú imunitu. Ak začnete používať éterické oleje alebo aromaterapeutické preparáty ako bežnú súčasť každodenného života, zistíte zakrátko, že oveľa lepšie odolávate bežným infekciám, že sa vaše telo učí na chorobu reagovať novým spôsobom a za niekoľko rokov možno s údivom skonštatuje, že stres už vás nedostáva na kolená, že hladina energie vo vašom tele je vyrovnaná a že už si ani nepamätáte, kedy ste boli naposledy chorí ...
Autor:Adéla Zrubecká
zdroj: Nobilis Tilia, www.nobilis.cz
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára